Výpočet mzdy přesčas
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu informaci ohledně výplat. V červenci jsme byli přebráni jinou firmou, smlouvy zůstali zachovány, všechny příplatky taktéž. Dokonce dali na nástěnku do firmy papír, kde bylo napsáno, že tímto převodem zaměstnanců se pro nás nic nemění, ani jak z finanční stránky, tak sociální. Na jeden problém jsem ale došel, ten se mi vážně ale nelíbí. Uvedu příklad jak nám počítal přesčasy náš minulý zaměstnavatel.
Průměr částky za hodinu vynásobil počtem hodin přesčasu a potom ještě vynásobil 50%, jelikož pracuji na 12ti hodinových směnách. takže příklad cca - 50 hodin přesčasu ( toto není opravdu problém udělat ), hodinový průměr 145 kč.
51 * 145 = 7395 + 3697,5 = 11 092 - tot je částka, kterou bych dostal u minulého zaměstnavatele za přesčasy.
Náš nový zaměstnavatel mi na toto řekl, že průměr se používá POUZE k výpočtu dovolené, státního svátku atd. Do přesčasu se dává úplně jiná cifra. Na což jsem mu odpověděl, že ale neplní závazek, ke kterému se zavázal. Jeho odpověď byla, že nebude doplácet na chyby, které minulý zaměstnavatel dělal. Prý počítal výplaty špatně a že ho to nezajímá.
Za stejný počet hodin u nového zaměstnavatele jsem dostal nějakých 6,5K, což je o 5 tisíc hrubého méně. Můžu se nějak bránit?
Za práci přesčas přísluší dosažená mzda (tedy to, co bys dostal, kdyby nešlo o práci přesčas) plus příplatek ve výši minimálně 25% průměrné mzdy. Může být tedy vyšší (30%, 50%..), ale nemůže být nižší. Jedná se o stejnou průměrnou mzdu, která se používá pro výpočet dovolené, svátku.
Zjednodušeně:
Pokud si za hodinu práce v "normální" pracovní době vyděláš 100Kč a průměr na dovolenou z minulého kvartálu u tebe činí třeba 92Kč, budeš-li pracovat i přesčas, měl bys dostat minimálně 123Kč (100 + 1/4 z 92).
Nárok na přesčasový příplatek není, pokud čerpáš náhradní volno.
No toto se mi snažil vysvětlit...Ale mi jde o to, že když minulý zaměstnavatel mi platil počet hodin krát hodinovou mzdu a poté násobil 50%, tak proč toto nedělá nynější zaměstnavatel? Sice to asi není správně, ale měl dodržet podmínky, které jsme měli u minulého zaměstnavatele, což rozhodně nemám
Bylo někde ve smlouvě napsáno, že máte 50% příplatek za přesčas? Pokud ne, tak se s tím těžko bude něco dělat.
Jj mám ve smlouvě napsáno, že mám 50% příplatek. Je tomu týden co jsem se bavil s nynějším šéfem, a řekl mi, že NEBUDE platit přesčasy stylem - hodinová mzda vypočtená za kvartál * hodiny přesčasu * 50% ... Takhle se to prý nepočítá. Ale mi je jedno jak se to počítá, mi jde o to, že před převodem zaměstnanců nám to bylo takto placeno a po převodu to takto placeno není. Chci odejít, teoreticky, můžu jít ze dne na den, když vlastně nedodržuje podmínky převodu zaměstnanců? Zkusím sem nahodit výplatnice aby šlo vidět o co mi jde...
Pokud je to ve smlouvě, tak to tak počítat musí.
Pokud to počítal přesně tak, tak to počítal blbě. Přesčasový příplatek se nepočítá z nějaké hodinové mzdy, ale průměru (na dovolenou).
zde jsem nahrál náhled výplatnice starého zaměstnavatele:
1.gif
zde jsem nahrál náhled výplatnice nového zaměstnavatele:
2.jpg
OK, možná, že to dělal špatně...Ale zda li existuje dokument, kde se píše, že musí zůstat zachovány sociální a finanční podmínky, tak v tom nový zaměstnavatel musí pokračovat snad ne?
Asi nikdo nemůže přinutit nového zaměstnavatele počítat příplatky za práci přesčas špatným způsobem jen proto, že to bylo pro zaměstnance výhodnější. Moc bych se v tom nevrtal, aby ty neoprávněně vyplacené příplatky nechtěl vrátit:)
Přesně to mě také napadlo, kdo chce moc, nemá nakonec nic
Nevím jak to počítá ten druhý (neznám všechny podrobnosti), ale ten první to stoprocentně počítal špatně. Nebo možná nějak dobře, ale čísýlka do výplatnice cpal, kam ho napadlo. Hrůza děs :)
(…jasně, také by se mi líbilo mít takové "přesčasové příplatky" )
Za 54 hodin je příplatek 11.723 Kč, to je tedy příplatek(!) přes 217 Kč na hodinu? K normální mzdě za odpracovanou hodinu (byť konanou v práci přesčas), která NENÍ (nemůže být) obsažena v kolonce "příplatek"?
Zajímavý mzdový program. Nebo něco jiného…
To tedy je sakra problém udělat. Zákoník práce není hadr papíru. Při kontrole Úřadem práce či Inspektorátem bezpečnosti práce by se nestačil zaměstnavatel divit.
Doporučuji ti si v Zákoníku počíst, třeba v §93.
TO: L-Core, nejde mi o doplacení, jde mi o to, že vlastně porušil tu dohodu mezi bývalým zaměstnavatelem...Chci odejít a pokud možno co nejdříve...Jelikož jsem vedoucí směny a náhradu za mě budou hledat opravdu špatně. Proto hledám kličku, jak odejít ze dne na den...A jinak k těm přesčasům - minulý rok jsem měsíčně nešel pod 40 hodin...Ono se to zdá, že je to hodně, ale člověk na dvanáctkách co dělá krátký a dlouhý týden, tak v krátkém týdnu pracuje jen 2 dny, a zde můžu udělat i 3 směny navíc a mám 33 hodin přesčasu...Popravdě, když jsem byl placen minulým zaměstnavatelem, a dosáhnul jsem na 205 kč hodinové mzdy, byla radost si udělat 5 přesčasů. 3300 za jednu směnu
Můžu pohledat i výplatnice od zaměstnavatele "kouzelníka" :) Kdo mi nevěří, můžu ukázat výplatnice s hodinovým průměrem 205kč. To byla nááádhera ty kolonky :D
.... Jelikož jsem vedoucí směny a náhradu za mě budou hledat opravdu špatně.... Aby jsi se neblamoval. Těch co si takové věci myslí,jsou stovky.Pravdu nemají.
Už jsem se snažil domluvit, zda li mě pustí. Odpověď od šéfa byla NE, až po zaučení nového človíčka na SAP a výdejky. Jinak chtěl jsem na dohodu, ale ani to ne, ani po měsíci. Prostě suveréjně mě pustí až 1. března.
Prostě na to jdeš špatně.Pokud jsi chtěl odejít,tak stačilo dát výpověď k 30.11. a v únoru jsi byl venku.
Jo to už bohůžel vím :( ale nabídka práce mi přišla 3.12. a podrží mi ji do 31.12. Proto se snažím najít nějakou kličku, ale asi nenajdu
Jedině dohodou.
Chyby ve výpočtu předchozího zaměstnavatele se dovolávat nemůžete.
Mzda za práci přesčas náleží ve výši základní sazby, nikoliv ve výši průměru.
Porovnáváte-li výdělek u obou zaměstnavatelů musíte vycházet z toho, co Vám skutečně náleží.
Původní zaměstnavatel použil pro výpočet mzdy za práci přesčas průměrný výdělek místo základu.
Nemíní-li nový zaměstnavatel pokračovat v chybě původního zaměstnavatele, je v právu.
Nemůžete požadovat chybný výpočet mzdy ani nárokovat něco, nač nemáte nárok.
Naopak zaměstnavatel je oprávněn vymáhat bezdůvodné zvýhodnění.
____
Něco jiného je příplatek za práci přesčas. Máte-li přímo v pracovní smlouvě sjednán
příplatek ve výši 50 %, je sjednaných 50 % závazných i pro nového zaměstnavatele.
Pokud jste po přechodu práv a povinností nepodepsal něco jiného (např. dodatek ke smlouvě),
platí pracovní smlouva v původním znění.)
Nový zaměstnavatel Vám vyplatil o polovinu nižší příplatek 25 % místo
sjednaných 50 %, což podle mého propočtu odpovídá 273 Kč.
Pracovní poměr lze zrušit pro nevyplacení mzdy nebo její části.
Protože Vám zaměstnavatel nevyplatil část příplatku za práci přesčas,
můžete podle mne pracovní poměr zrušit podle § 56, odst. 1 písm.b).
K písemnému zrušení pracovního poměru přiložte výzvu k vyplacení náhrady
mzdy za dobu odpovídající výpovědní době (viz § 56, odst. 2) a
k doplacení dlužných příplatků za práci přesčas (+ úroku z prodlení).
_______
Poznámka:
Pro nepřetržitý provoz stanoví zákoník práce týdenní pracovní dobu 37,5 hodin
týdně, což za září odpovídá 157,5 hodinám (včetně jednoho svátku 165 hodinám).
Co jste odpracoval nad tento rámec, by mělo být prací přesčas.
V září 2015 jste odpracoval 180,5 hodin ► vychází mi 23 hodin práce přesčas…
Takže nejen snížení příplatku za 7,5 hodin na polovinu oproti smlouvě,
ale navíc neproplacení příplatku za dalších 15,5 hodin…
Moc děkuji... takže výplatníce za září 2015 je taktéž spatne? Mohl bych kvůli teto chybe dat vypoved dohodou s okamžitým koncem mé kariéry v teto firmě?
Ne,to určitě ne. Špatně(?) spočítaná výplata není bohužel totéž jako nevyplacení mzdy.