Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s prevádzkovateľom eshopu

Dobrý deň, viem, že som možno nevybral správnu kategóriu nakoľko sa v práve nevyznám, ale mám veľký problém s prevádzkovateľom nemenovaného eshopu. Objednal som si PC zostavu (nie hotovú ale vyskladať z komponentov) pred tromi mesiacmi s tým, že prevádzkovateľ eshopu (ďalej už len eshop) mi dal prísľub dodania do 15dní lebo majú vraj momentálne veľa objednávok. Platil som predom. Po troch mesiacoch mi došla zostava, ktorá ale bola nefunkčná a taktiež cez presklený bok (nakoľko aby mi platila zaruka nieje možné bednu otvoriť) som videl, že neobsahuje komponenty, ktoré som si objednal. Tak som im poslal obratom na reklamáciu balík naspäť. Avšak kuriérska spoločnosť balik cestou rozbila akože úplne zničíla. Odstúpiť od zmluvy s tým, že mi vrátia peniaze nemôžem lebo podľa nich to nieje možne lebo ide o zostavy na mieru. To som nenašiel nikde v zákonoch ale rešpektujem to. Chcem sa teda spýtať aké mam možnosti ako sa dostať k svojim peniazom naspať alebo aby mi bol dodaný správny a funkčný počítač? Rozmýšlam totižto už nad tým, že si nájdem pravnika a nájde sa nejaká medzera za nedodržanie lehoty dodania, odmietnutie odstupenia od zmluvy ale neviem každopádne kde to spadá pod aké právo ani koho mám kontaktovať najprv.

pretoze sa nejednalo o moju objednavku. Prakticky rozbili pocitac niekoho ineho nie ten moj. A tiez ako odovzdam balik kurierovi tak je uz zato zodpovedna dopravna spolocnost. Tým pádom uz ja niesom vlastnik a ja by som ani nemal cakat na to kym si to eshop vyreklamuje.

no o koho objednavku islo neviem ale moja urcite nebola, ked si objednas jablko a dostanes steak tak to asi tvoja objednavka nebude.

takze hovoris ze to reklamujem u kuriera a oni by mi mali vratit peniaze za tovar ktory vlastne nebol moj?

Jak píše Wikan,reklamuj totální zničení toho převzatého balíku,tj.Tvého majetku.Možná se budou cukat nad cenou a třeba argumentovat i nedostatečným obalem,ale převzali to k přepravě a tak za to ručí.Prostuduj si jejich stránky a podmínky,ať víš,jak s nimi jednat.A kde je ten rozbitý balík teď?O tom úplném zničení jsi se dozvěděl jak?Od té přepravní společnosti nebo to tvrdí jen ten prodejce?Třeba se jen vymlouvá,že zboží nebylo vrácené v pořádku.Ovšem poškozenou zásilku neměl přebírat a hned sepsat s řidičem protokol.
V každém případě to musí reklamovat majitel,tj.odesilatel toho balíku.

nakoľko aby mi platila zaruka nieje možné bednu otvoriť

-u takových prodejců příště nic nekupuj,to si tam po dobu záruky nesmíš sám nic přidat,třeba RAM nebo disk!?

najprv k tej druhej otazke... ano sam som si vedomy ze som spravil chybu a mal som radsej vyskladat mozno trochu drahsie ale na alze alebo niekde... kazdopadne som to kupoval v inom obchode... riadil som sa recenziami ktore nemali zle. dost ma to deprimuje kedze cakam 3mesiace a stary PC uz odchadza a nezvlada to co potrebujem aby zvladal a tak sam prichadzam o zisk z objednavok ktore dostavam a odmietam. Bohuzial dalsi si nemozem dovolit kedze uz na menovanu zostavu som si bral pozicku.

a k druhej... ano tvrdi to ten prevadzkovatel, poslal mi aj fotky... ten PC ako mi dorucili som ani len netestoval vybral som ho z krabice nechal som ho v polystyrenovych vlozkach a vsimol som si cez tu presklenu stranu ze GPU nesedi. Chcel som cip od nvidie a videl som tam AMD. tak som to prezrel viacej a vsimol som si ze ani RAM ani HDD ani SSD nesedi. (Sedela len bedna, chladenie a zdroj(kedze dovnutra som nemohol mozno aj procesor ale to neviem) ...tak som ho vlozil naspat do tej istej krabice v ktorej mi prisiel napisal som email eshopu a poslal im ho naspat s reklamacnym listom. prelepil som ho pre istotu niekolkokrat a zabalil som ho teda este viac ako oni v tom obchode. este v ten isty den som objednal kuriera. a na druhy pracovny den preto prisiel. ale ano eshop ten pc prevzal a napisali mi ...
citujem: "Dobrý deň ,
Po prezretí pc je známe:
Grafická karta poškodená
Matičná doska uvoľnená rozšróbovaná
Zadná časť poškodená (mechanicky )
Vyzerá to na prepravu budeme kontaktovať prepravcu aby dodal video záznam.
S pozdravom"

a tak neviem teda ci za to zodpovedam ja alebo oni alebo prepravca alebo kto...napisal som ako wikan hovoril email prepravcovi na reklamacie

Mne nesedi ta uvolnena maticna doska. Pretoze keby si aj do krabice kopal a skakal po nej tak maticna doska sa neuvolni, je ukotvena o skrinku na min 6 skrutkach a neviem si predstavit akoby sa mohla uvolnit.
Nicmenej ty uz nemas co riesit s predajcom, tovar je poskodeny, on nema co reklamovat, naopak ty musis ziadat peniaze od prepravnej spolocnosti.
Kedze si zasielku odosiela ty riesit to musis ty a nie prijemca, pretoze v zmluvnom vztahu si s prepravcom ty.

Mě by zajímalo co je to za firmu? Je úplně fuk jestli si koupíš přes internet (na dálku), cukr, počítač, nebo části počítače.
Odstoupit do 14 dní můžeš vždy.
Doklad který ti přišel (faktura a dodací list) , tam byly co za komponenty ty které jsi objednal, nebo ty které byly reálně v tom PC?
Přepravka to rozbila, až při přepravě zpět?

Na nic nečekej a odešli s dodejkou odstoupení od kupní smlouvy ve lhůtě 14 dní. Důvod neudávej.
Ale to budou tahanice, shop už peníze má, teď se budou všichni vymlouvat kdo může ze to je rozbité.
Všichni to budou chtít hodit na tebe, že jsi to špatně zabalil.

Nezávidím ti, to se stalo v ČR?

nechcel som udavat meno eshopu ale jedna sa o hellcomp a majitel je vlastnikom globecomputers.cz kde tie pocitace nasledne skladaju. Tovar sa rozbil az pri preprave naspat. Mam aj predfakturu pomocou ktorej som to platil a mam aj fakturu kde uz je uvedene len PC Zostava. (na predfakture su jednotlive komponenty ktore v tom pocitaci neboli). Sam eshop tvrdi ze je to dopravou a dnes mi poslali email :
"Dobry den,
Globecomputers je nase servisne stredisko .
Ziadost sme podali na oboch stranach.
Teraz budeme cakat na jej spracovanie ako sa nam vyjadria zatial pc odosielame ku vam na adresu kym sa zalezitost nevyriesi.
Dakujeme"
(po odoslani reklamacie na prepravnu spolocnost)...

a neviem ci odstupenie od zmluvy do 14dni je vobec mozne kedze som na ten PC cakal 3mesiace.A neviem teraz ci mam ten rozbity PC prebrat alebo nie...

mozete mi prosim vas viac definovat? lebo podla toho co som sa o tom docital je mozne odstupit od zmluvy len v pripade ze je to jasne definovane... a na eshope maju vo vseobecnych podmienkach napisane : "7. Odstúpenie od zmluvy

Odstúpenie od kúpnej zmluvy ( faktúry ) alebo vrátenie do 14 dní nie je možné, pretože sa jedná o PC zostavy zložené na mieru !!!!!!"

Tak to funguje na Slovensku? Co je to za termín přání, souhlasil s tím zákazník a vzdal se práva na vrácení? Nevidím jediný důvod, proč by se přáním zrušila zákonná možnost odstoupení od smlouvy ve 14 denní lhůtě.

Dobre takže pokiaľ majú definované, že odstúpenie nieje možné lebo áno bolo to podľa priania. Dal som si ten PC skladať. Tak môžem len tovar reklamovať. Ale povedali ste aj, že nastala chyba na strane predajcu, že ten rozbity PC prebral. A teraz mi ho posielaju naspať. Mam ho teda podľa Vás prebrať?

(mimochodom ten paragraf čo Wikan poslal je rovnako aj v SR)

Pokud jsi si jistý,že v sestavě byly jiné díly,než jsi objednával a které jsou i na faktuře,oznam eshopu,že toto nepřevezmeš a když to chtějí vracet,tak musí všechno souhlasit s proplacenou fakturou.Jinak ať to ani neposílají.Ale ihned bych kontaktoval toho přepravce a dotázal se na způsob vyřízení reklamace za zničenou zásilku.Abys věděl,že nebudou problémy a hodlají to zaplatit.Předlož jim kopii uhrazené faktury a až se dohodnete,můžeš sestavu převzít a odevzdat tomu přepravci.Máš alespoň nějakou dokumentaci-fotky vnitřku PC přes tu bočnici,že tam opravdu bylo něco jiného?A na faktuře je to,co jsi chtěl nebo co tam sami dali a cos tam viděl?Je to složité,u takto velké částky se dopravce možná bude cukat a požadovat nějaké posudky,že opravdu všechny části jsou zničené a nepoužitelné.

Ano mam fotky a volal som hned ako som si to vsimol do eshopu. Sami mi povedali ze mi poslali zly pc tak som povedal ze im ho tam doveziem a odveziem si ten svoj. Oni trvali na tom aby som im to poslal kurierom. A ten balik rozbil.O den neskor uz mi tvrdili ze gpu vymenili nedopatrenim. Ale ze sa jedna o moj pc. Hoci ja stale trvam na tom ze ani ram ani hdd ani ssd sa nezhodovali s predfakturou. Balik mal na sebe polep pozor krehke zabaleny bol tak isto a v tom istom obale v ktorom prisiel... To ze je rozbity som sa dozvedel az od eshopu ktory mi poslal fotky ako ten pc vyzeral. Kludne to mohli spravit oni.

Prepravka nebude skumat, co bolo v baliku, to bude skumat maximalne tak poistovna, u ktorej su poisteny.
Navyse je to hypoteticky problem, ktory nenastal, ak poistovna bude mat vyhrady potom to zacni riesit, ale predajca s tym momentalne nema nic spolocne.
Predajca ma maslo na hlave len v oblasti, ze ti nezaslali produkt, co si si objednal a zaplatil a za toto by som im pohrozil SOIkou, pripadne rovno podal podnet na SOI, pretoze nie je velmi vidiet z jeho strany snahu omyl napravit.
Aspon vies, kde nabuduce neobjednavat.

Sami mi povedali ze mi poslali zly pc tak som povedal ze im ho tam doveziem a odveziem si ten svoj. Oni trvali na tom aby som im to poslal kurierom. A ten balik rozbil.O den neskor uz mi tvrdili ze gpu vymenili nedopatrenim. Ale ze sa jedna o moj pc.

Tímhle se to ovšem trochu komplikuje.Jestli uznali,že poslali jiný PC a chtějí ho vrátit,tak vlastně nesplnili objednávku a chybný PC byl jejich majetek.Proto bych je vyzval,aby dodali správný PC dle objednávky a již zaplacený.Jinak se z jejich strany jedná o bezdůvodné obohacení.Vrácení a poškození jejich PC je jiná věc,ta se řeší samostatně s přepravní společností a zřejmě jejich pojišťovnou a nemá vliv na plnění kupní smlouvy k původně objednanému PC.Zvláště když sami žádali o vrácení cizího zpět.
Ovšem když druhý den změnili názor a tvrdí,že jde o správnou sestavu,bude těžké jim to dokazovat.A klidně jim tam napiš,že pokud nebude objednávka splněna nebo stornována a vráceny peníze,tak po týdnu čekání vše postupuješ obchodní inspekci a dále budeš řešit soudní žalobou z důvodu bezdůvodného obohacení nebo pokusu o podvod.A že máš vše nafocené a telefonáty nahrané,což se Ti pro soud bude velice hodit.I když třeba nemáš,ale to oni neví a na případnou jejich žádost o důkazy jen odpovíš,že je dostane až soud.Nebo jim pošli jednu fotku,ať tomu věří.

Majetok bol sice ich, ale prepravu objednaval on, takze reklamaciu s prepravkou musi riesit objednavatel. Ono to casto nie je jednoduche riesit s prepravkou tieto reklamacie, pretoze na papieri to vyzera ok, v praxi je to horsie. Riesil som 3 pripady ako tento a iba jeden dopadol v moj prospech na 100%, raz som to posielal ja a prepravka to zamietla uplne a druhykrat to na seba zobral dodavatel kvoli tomu, ze nechcel riskovat, ze pride o zakaznika a prepravka to tiez zamietla. Vo vsetkych 3 pripadoch sa jednalo o UPS.
Zakladna otazka je, ci bol balik poskodeny pri prevzati. Ak nie prepravka sa casto brani, ze tym padom je to vsetko ok. Ak bol brani sa tym, ze to mal prijimatel spisat priamo s vodicom na mieste. Nastastie v logistichkych centrach maju casto kamery, takisto aj vacsie eshopy a sklady (Alza a spol), takze dokonca zakaznikovi vedia poslat videa, kde je vidie ako sa s balikom nakladolo od zabalenia po expediciu.
S Alzou som pre zakaznika riesil raz chybajuci kus v baliku, kde na videu bolo vsetko ok, ale po rozbaleni neposkodeneho balika tam ten kus proste chybal. Myslim, ze to Alza vtedy zobrala na seba, ale bola to taka mala zahada.
Ja ri reklamaciach vyuzivam moznost odoslat reklamaciu a vyuzit zvoz od dodavatela...pride UPS, stoji ma to 6 eur, ale balik je cely cas v rezii dodavatela.
Ja zmluvu s UPS mam, keby ho odoslem na vlastne triko usetrim mozno euro, ale riskujem rovnaky problem ako tu riesime. Takto je to na dodavatelovi.

V tom souhlasím,že poškození musí řešit on s dopravcem.Ale když v eshopu uznali,že to nebyl jeho PC,tak by je měl zároveň nutit ke splnění původní objednávky,kterou vlastně zatím nevyřídili.Reklamace jejich majetku je druhá věc.Ale bude to asi složité jednání na obě strany.

Když nakupujete v pekle (hell), tak se nedivte :-)
nemohl jsem si ten vtip odpustit

Nelze odstoupit od smlouvy pokud jde o zboží na míru zákazníkovi, což počítačová sestava nepochybně je. Pokud to bylo objednávané jako sestava na zakázku (ne konfekce, kterou maji v hypermarketech). Pokud to bylo objednané jako komponenty a jejich sestavení, tam by nějaká šance byla - daly by se vrátit ty komponenty, ale ta služba jejich sestavení těžko.
Ale pokud prodejce nedodal to co měl, tak je podle mě možné reklamovat (není v souladu s objednávkou) a při reklamaci požadovat uvedení do souladu s objednávkou, nebo vrácení všech peněz. Ale nejhorší je, že vyřízení reklamace je plně v pravomoci obchodu a ten se možná bude snažit vyhnout odpovědnosti.

Zničenou zásilku pochopitelně platí dopravce, záleží jak byla pojištěná, ale nevyplatí se na pojištění šetřit, zvlášť u české pošty (neni tak drahé a pošta si při větší udané ceně možná dá, možná nedá větší pozor, ale každopádně při ztrátě nebo totálním zničení ji vyplatí), u ostatních dopravců to neni tak horké. Pokud zajišťoval dopravu eshop, pak je to jeho starost. Zničení balíku tady možná paradoxně pomůže, pokud to dopravce uhradí, bude obchod moci to sestavit znovu a lépe.

Jinak nezbývá, než šířit "dobrou" pověst toho e-shopu dál mezi své známé i neznámé, protože to je asi jediné, co se dá dělat.