Pracovní smlouva odkazující na mzdový výměr vyměřen vnitřním předpisem
Pokud je ve smlouvě uvedené že mzda je v mzdovým výměru, bere se to jako součást celek pracovní smlouvy. Potom je potřeba aby obě strany souhlasili. Otázka je jestli když je ve smlouvě napsáno že mzdový výměr je stanoven vnitřním předpisem, jestli je možné změnou vnitřního předpisu snížit mzdový výměr bez ohledu na to že je ve smlouvě mzdový výměr součástí pracovní smlouvy.
Trochu zmatený dotaz. Jak je to přesně napsané ve smlouvě? Jinak mzda může být stanovena vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem. Že by mzdový výměr byl stanoven vnitřním předpisem je poněkud podivná formulace.
V pracovní smlouvě je napsáno v bodě 3. Odměna: zaměstnanci přísluší měsíční mzda určena mzdovým výměrem (viz. vnitřní předpis)
Potom zvlášť na papíře je mzdový výměr kde se píše: Vnitřní předpis stanoví určený mzdový výměr.
Četl jsem že když je v samotné pracovní smlouvě jen zmínka o mzdovým výměru, tak je mzdový výměr brán jako součást pracovní smlouvy a tudíž pokud zaměstnavatel chce změnit snížit mzdový výměr, musí obě strany souhlasit.
Kdyby v pracovní smlouvě zmínka o výměru nebyla, byl by brán mzdový výměr jako oddělitelná dohoda od pracovní smlouvy a zaměstnavatel by takový výměr mohl kdykoliv změnit a stačilo by mu jen zaměstnance o tom informovat.
Ale to co jsem uvedl úplně nahoře, tam se plete pracovní smlouva vnitřní řád a mzdový výměr dohromady, a nevím zdali na takovou změnu je potřeba oboustranný souhlas obou stran.
Samotná zmínka mzdového výměru ho určitě nedává jako součást smlouvy. To by tam muselo být napsané třeba to, že je její přílohou. A pokud není součástí smlouvy, je možné ho měnit jednostranně.
Ok. Ale pořád to není odpověď na to co jsem psal?
Psal jste že jde o divnou formulaci a tady vidíte že Vnitřní předpis stanoví určený mzdový výměr.
Podle mě jsem na otázku odpověděl poměrně jednoznačně. Že tam použili ne úplně obvyklou formulaci na tom celém nic nemění.
Já si myslím že jste vůbec nerozuměl. Je rozdíl mezi sjednanou, stanovenou, a určenou. Vy mě tu špatně odpovídáte.
Ne, v tom opravdu žádný zásadní rozdíl není. V daném případě jde v podstatě o synonyma.
https://www.podnikatel.cz/clanky/snizil-vam-zamestnavatel-mzdu-ma-na-to-pravo/ opravdu?
Pokud je mzdový výměr součástí pracovní smlouvy (např. ve formě přílohy) nebo je obsahově vytvořen tak, že je vlastně dohodou o mzdě, je možné dokument posoudit tak, že vlastně nejde o mzdový výměr, ale o dohodu o mzdě. V takovém případě zaměstnavatel k jakékoliv změně potřebuje váš souhlas.
Nevidím tu nic, co by popíralo, co jsem tu nsapl. Ale když nevěříte, přesvědčovat vás nebudu. Ze své strany považuji debatu za ukončenou.
Jenže to by muselo ve smlouvě stát, že "mzdový výměr je nedílnou součástí pracovní smlouvy…", pokud je v pracovní smlouvě uvedeno, že výše mzdy je stanovena vnitřním předpisem (nebo mzdovým výměrem), tak je to jen odkaz na vnitřní předpis zaměstnavatele, a ten si může zaměstnavatel měnit jednostranně (bez souhlasu zaměstnance)…
Doporučuji se obrátit (klidně anonymně) na nejbližší inspektorát bezpečnosti práce - vyvíjí i poradenskou činnost, měli by dokázat poradit…
To, že v pracovní smlouvě je uvedeno, že mzda je určena mzdovým výměrem znamená, že výši mzdy může zaměstnavatel měnit jednostranně.
Pokud je výše mzdy uvedena přímo v pracovní smlouvě, musí se změnou souhlasit obě strany.
Žádný soudný zaměstnavatel si nedovolí dát výši mzdy přímo do smlouvy, a právně poněkud "na vodě" je i to, pokud je ve smlouvě uvedeno "…součástí této smlouvy je platový výměr…" - tam pak záleží na tom, kdo má jakého právníka…
Vzhledem k tomu, že jsem měnil práci, tak je to takhle: dostal jsem smlouvu, a extra papír s tím kolik za to dostanu. Černé na bílém, nic víc.
Pokud je to nějak jinak, tak nevím, ale takového zaměstnavatele vynechám. To smrdí.
…jenže takových zaměstnavatelů je dneska většina - korporáty na 100%, menší soukromníci ale obecně také (jde o to, že v případě ekonomických problémů se nemusejí dohadovat)…