Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čí "právní" názor respektovat ,postupovat podle něj?

Nedávno jsem tu řešil situaci, kdy mi zaměstnavatel zadržuje vydání zápočtového listu.

Po dřívější návštěvě Úřadu práce mi bylo sděleno že, moje výpověď kterou jsem podal já je neplatná, že hovořili se zaměstnavatelem a mám tam připravenou výpověď z jeho strany k podepsání. Zároveň k vyzvednutí zápočtový list nutný k registraci na ÚP.

Na to jsem navštívil místní inspektorát práce pro právní radu jak postupovat, dle jeho názoru je moje výpověď platná a zaměstnavatel mi nemůže nijak prodlužovat vydání zápočťáku.

Vrátil jsem se s tímto na Úřad práce kde mi sdělili že registrace na ÚP je dobrovolná a dali mi podepsat čestné prohlášení a lhůtu jednoho týdne k sehnání zápočťáku a opět si stáli za tím že moje výpověď je neplatná.

Navštívil jsem opět inspektorát práce kde mi řekli že výpověď je platná a jediný co mi zbývá požádat zaměstnavatele o zaslání zápočťáku domů nebo je požádat o prošetření s tím že výsledek se dozvim v řádu zhruba 5ti měsíců.

S tim jsem šel opět na ÚP, kde byly jak kafemlejnek, výpověď je neplatná, registrace je dobrovolná, papíry si sežeňte.

Zajímají mě dvě věci. Kdo po čas tohodle harakiry za mě platí/neplatí povinný pojištění a čí názor má větší váhu?

Zaměstnavatel není ani ze zákona povinnen razítko mít. Razítko pouze usnadňuje vyplnění údajů v podpisové části dokumentu aby byly čitelné.

Výpověď je jednoznačně platná a jak píše Wikan, je možné ji poslat i poštou (ideálně s dodejkou).

Zašel bych znovu na pracovní úřad, vytáhl bych mobil a oznámil jim, že si celý rozhovor nahraješ, což ze zákona můžeš i bez jejich souhlasu. Poté jim prostě řekni, že výpověď je dle zákona platná okamžikem převzetí zaměstnavatelem, což máš stvrzeno podpisem. Pokud i přesto chtěji postupovat protizákonně, nahraješ si tento hovor a podáš stížnost nadřízenému orgánu, což je min. práce a soc. věcí.
Možná by stačilo úřednici oznámit, ať ti laskavě zavolá nadřízeného, když nerozumí zákonu.

Oznámení na inspektorát práce podej každopádně rovněž.

Pokud nenapíšete, oč šlo/jde, nelze posoudit, který názor je správný.
(Bez dostatečných informací nelze říct, která výpověď je platná a která ne.)

Každopádně pokud máte u zaměstnavatele připraveno potvrzení o zaměstnání k vyzvednutí)
(dříve se tomu říkalo zápočtový list), nemůžete tvrdit, že Vám zaměstnavatel potvrzení zadržuje.
Zajděte si pro ně (zaměstnavatel není povinen Vám je posílat).

Zdravotní pojištění za Vás pravděpodobně neplatí nikdo.
Zaměstnavatel je platil do konce zaměstnání, stát je bude platit od začátku evidence na ÚP.

Ani sociální pojištění za Vás pravděpodobně neplatí nikdo, ale to je povinné jen pro zaměstnance a OSVČ.

Poznámka:
Poněkud mne překvapuje tvrzení úřadu práce, že máte u zaměstnavatele připravenu k podpisu
výpověď ze strany zaměstnavatele. Zaměstnanci ÚP by měli vědět, že výpověď podepisuje ten, kdo
ji dává, nikoliv její příjemce (ten pouze potvrzuje převzetí).

Zaměstnavatel nechtěl vydat zápočtový list dokud nebudou vyřešený vnitropodnikový záležitosti. Byl jsem si tam pro něj osobně 3x. Až teda na nějaký telefonický apel ze strany ÚP mi pracovnice sdělila že výpověď mám u zaměstnavatele připravenou k podpisu, že tu co jsem podával je neplatná a dokud ji nedoložim(tu od zaměstnavatele) jsem na ÚP jen na čestné prohlášení, dala mi na to sehnat si to do 31.1.

Jak už jsem psal výše ale výpověď jsem podával já v říjnu a ze strany inspektorátu práce je platná a oni mi nemají co dávat podepisovat.že je to nesmysl aby mě vyhodili když už u nich nedělám. S timhle jsem se vrátil na pracák, kde si stáli za svým a chtějí tu výpověd od zaměstnavatele jinak že mě nezaevidují.

Spíš mě zajímalo to krytí povinného pojištění, jestli to mám placený nebo ne. Protože to mi nedokázali říct nikde.

V případě, že zaměstnání už skončilo, jde o zadržování potvrzení o zaměstnání.
(Zaměstnavatel nesmí vydání potvrzení ničím podmiňovat.)

Pokud ale zaměstnání neskončilo (a to nevíme, dokud nenapíšete, oč přesně šlo), může
zaměstnavatel potvrzení o zaměstnání vystavit až v poslední den pracovního poměru.

K (ne)platnosti Vaší výpovědi:
Neplatné rozvázání pracovního poměru (ZP, §§ 69 až 72)

__

K zdravotnímu pojištění jsem Vám už odpověděla výše:
Do konce zaměstnání je za Vás odvádí/odváděl zaměstnavatel, od začátku evidence na ÚP je začne hradit stát.
Pokud někde byl celý měsíc nekrytý zaměstnavatelem nebo státem, musel byste pojistné uhradit Vy.

Odpovědi „berte s rezervou“, protože ještě pořád nevíme,
jak to s ukončením zaměstnání je (uvedl jste málo informací)…

10.10. jsem podal výpověď, dle paragrafu 50 podle vzoru z internetu. Lhůta mi začala běžet 1.11.18, následně potom jsem šel na neschopenku. Několikrát jsem je žádal o to že neschopenku ukončím dřív a odejdu klidně dohodou. Zaměstnavatel na dohodu nechtěl přistoupit a několikrát mi sám navrhnul ať "jsem na neschopence" dokud to jde. poslechl jsem ho. Jiné vyjádření z jeho strany ohledně mé podané výpovědi jsem nedostal po celou dobu výpovědní lhůty a když jsem ukončil pracovní neschopnost až k 2.1.19, tudíž o nějaké 2 dny déle po skončení výpovědní lhůty. 2.1.19. jsem tedy donesl ukončenou pracovní neschopnost a žádal vydání zápočtového listu, mezi tím jsem si šel vrátit monterky a nářádí a oběhat další vnitropodnikové záležitosti.

Z důvodu neodevzdaného kompletního nářadí mi vedoucí výdejny odmítnul podepsat výstupní arch, bez toho podpisu jsem si šel pro ten zápočťák, jelikož tam chyběl ten jeden podpis generální ředitel nedovolil pracovníkům na personálním oddělení vydat mi ten zápočťák a odkázal mě zpět k dořešení k vedoucímu výdejny. Tam mi vten vedoucí řekl že mám přemýšlet a hlavně najít chybějící nářadí jinak že mi podpis nedá. Na dotaz co to je za nářadí mi bylo sděleleno že to mám vědět já a mám přemýšlet kde je. Celý den až do 14.00 jsem lítal po fabrice a stejně se to nedohledalo, den byl zabitý protože i kdybych to dohledal už zase nikdo nebyl na personálním.

Vrátil jsem se tam pro žádat o zápočťák 7.1. a situace se opakovala, stejně tak i 8.1.

9.1 už mě to nejen že přestalo bavit ale nastupoval jsem jinde na školení pro nového zaměstnavatele...a tady už se začala odvíjet ta situace s pracákem a inspektorátem o které jsem psal dříve.

Spíš Vám tu děkují že se většina vyjádřila ve smyslu že tu výpověď jsem podal dobře a potvrdila mi názor inspektorátu. Druhá stránka věci teď bude dořešit ten zápočťák a chybějící nehrazené povinné pojištění za období od 2.1. do dneška

P.s. že mi zaměstnavatel připravil výpověď a mám ji tam k vyzvednutí bych už neřešil, viz. jak jsem psal někde výše. Nemůžou mě vyhodit když už u nich nedělám. Tohle harakiri snad vyřeším zítra osobním dotazem až se od něj pokusim znovu získat zápočťák.

A ještě jeno P.s. Tem mobil, to nahrání rozhovoru, není špatný nápad, díky za tip.

První odpověď jsem psala, dokud jste neodpověděl, že personalista převzetí
výpovědi potvrdil jenom podpisem bez razítka.

Před psaním druhé jsem doplnění přehlédla (omlouvám se), což jsem napravila
další odpovědí o pár minut později.

Zaměstnavatel Vám nesmí zadržovat potvrzení o zaměstnání, pokud je nějaký problém ohledně nářadí, musí jej řešit zvlášť.
Potvrzení potřebujete nejen pro ÚP, ale i pro nástup do nového zaměstnání. Zadržováním Vám zaměstnavatel zbytečně komplikuje situaci.

Každopádně Vaše zaměstnání skončilo 31. prosince a ÚP by Vás měl zaevidovat. Mohl byste se pokusit
s ÚP domluvit, aby si o potvrzení napsali zaměstnavateli oni, jim by podle mne zaměstnavatel vyhověl.

Ovšem pokud ÚP trvá na tom, že na Vás u zaměstnavatele čeká výpověď, …
Zkusila bych se obrátit na nadřízeného zprostředkovatelky nebo právní oddělení ÚP.

Neplatnost výpovědi nezávisí na tom, jakým způsobem personalista převzetí písemné výpovědi
potvrdil. Pokud máte ručně potvrzeno převzetí výpovědi podpisem bez razítka, je potvrzení platné
stejně, jako kdyby byl otisk razítka připojen.

Neplatnost výpovědi by mohla spočívat v důvodu nebo formě
(např. nedodržení písemné formy výpovědi) → to ale zaměstnavatel, zdá se, nenamítá.