neplacené volno místo dovolené od zaměstnavatele
Dobrý den,
letos poprvé u nás ve firmě zavedli takovou novinku - během celozávodních dovolených jsou některé dny, kdybychom měli být v práci, ale nejsme kvůli dovolené, označeny písmenem "V" jako volno. Ptali jsme se, jak je tedy takový den placený, a prý že je neplacený. To zaměstnavatel může nahradit některé dny dovolené neplaceným volnem? A který právní předpis toto umožňuje? Ještě dodám, že písmenem "V" jsou označeny i vánoční svátky, kdy by normálně náležela náhrada mzdy za svátek, ale takhle za to nebudeme mít nic. Opravdu je to možné?
Děkuji za odpověď
Pokud existují překážky v práci na straně zaměstnavatele, tak takovéto řešení nelze použít. Volno bez náhrady mzdy si může vzít zaměstnanec po dohodě se zaměstnavatelem, zaměstnavatel jej nemůže nařídit. Zaměstnavatel Vám může maximálně nařídit dovolenou.
Já to pochopil tak, že máte provoz na směny. A tudíž,když máte mít volno tak nemáte zaplacený svátek ani dovolenou. Aspoň tak to bylo u nás ve firmě. Ono je to i logické, i když se to člověku nemusí líbit.
ano, dvanáctihodinové směny, krátký dlouhý týden. Ale takto označené jsou dny, kdy máme být teoreticky v práci, jiné dny, které bychom měli normálně volné, nijak označené nejsou a logicky se nijak neplatí. Jde o to, že dny, které máme být v práci, ale máme dovolenou, tak místo ŘD jsou tam někdy ty dny označené jako volno, tudíž neplacené. Jen pro příklad, dovolená letos vychází na dlouhý týden, tzn. do práce bychom šli pondělí, úterý, pátek, sobota a neděle. Tzn. měl by být nárok na 5 dní dovolené. Ale ono pondělí máme označeno "V" jako to neplacené volno, ostatní vyjmenované dny jsou označeny ŘD, tedy klasická dovolená. Takže prakticky máme mít jeden den dovolené neplacen, 4 dny placené.
U nerovnoměrně rozložené pracovní doby je důležitý počet odpracovaných směn či dovolených během celého roku. V rámci jednoho měsíce to zcela přesně vycházet nemusí, ono by to často dost dobře ani nešlo.
Těžko říci, jak to myslí. Neznám poněry u vás v podniku.
Klasické neplacené volno organizace nemůže zaměstnanci dát. Ta je povinna mu přidělovat práci dle prac. smlouvy. Nemá-li práci, jedná se o překážku na straně organizace; to ale neznamená neplacené volno.
Neplacené volno je možno dát zaměstnanci jen na jeho vlastní (písemnou) žádost. V tom případě je zaměstnanec povinen doplatit za dny neplaceného volna zdravotní pojištění. Za celý měsíc neplaceného volna 1337 Kč.
Já nevím přesně, jak to mají pojmenované...neplacené volno asi není ten správný termín, ale nevím přesně, jaký tomu dali název. Mě by hlavně zajímalo, jestli je možné, aby zaměstnavatel dal místo dovolené den, za který nic nezaplatí, ať už se to jmenuje jakkoliv. A taky, podle kterého zákona/právního předpisu to je.
Pokud pracuješ na směny, tak jsi placen za dny, které odpracuješ, které ti zaměstnavatel určí podle přepisu. Za dny. kdy nepracuješ. placen nejsi. Co je na tom nelogického ?
Prostě nepracuj v práci, kde se pracuje na směny pokud chceš mít jistotu toho, že když svátek bude vycházet na všední den, tak ho dostaneš proplacený. Jednoduché a prosté....
Zřejmě si nerozumíme...to přece vím, že nebudu placený za dny, které neodpracuju. Jde o to, že letos byly některé dny dovolené nahrazeny něčím, co se najednou neplatí (a dřív normálně proplácelo jako dovolená). Ve svátky normálně pracujeme (s příplatkem samozřejmě) a vánoční svátky, které jsou během zimní celozávodní dovolené, se proplácely jako náhrada mzdy za svátek, pokud na ten den vycházela směna.
Pokud na ten den nebyla vypsána směna, tak se ani ten den nemůže vybrat dovolená. A v tomhle případě zřejmě vypsána nebyla.
právě že vypsána byla...přečtěte si ten příklad, co jsem tady psal...já už nevím, jak jinak to vysvětlit...prostě na dny, na které jsou vypsány směny, jsou běžně o celozávodní dovolené vypsány ŘD. Ale někdy místo ŘD nám tam dali to volno, které se neplatí (a dřív platilo jako ŘD)
Já ten příklad četl. Byla na ten den opravdu vypsána směna? Nebo pouze předpokládáte, že by byla vypsána, protože jsou tak usuzoval z předchozích týdnů? To jsou totiž dvě naprosto rozdílné věci.
Dostáváme na začátku roku rozpis směn na celý rok...jsme nepřetržitý provoz, takže se provoz předpokládá celý rok. Ale pokud to tedy jde obejít tak, že z nějakého důvodu zaměstnavatel na ty určité dny zruší předpoklad, že bude směna, tak asi v tomto bude ten zakopaný pes. Ale udivuje mě, že roky se to takhle nedělalo, až letos, ale k tomu mně víc řeknou nejspíš na účtárně.
Oni možná v účtárně zjistili, že to celé roky dělali špatně. To není zase tak neobvyklé, často se na to přijde až při změně vedení.
Mate pravdu,nove vedeni opravdu prislo v zari lonskeho roku. Takze kdyz to shrnu, tak je to tak, ze zamestnavatel zrusil na nektere dny smeny, ktere vsak puvodne planovane byly, proto se tyto dny ted neplati. Je to tak?
12 hodinové směny třeba rozdělují na 8 hodin "normálních" + 4 hodiny přesčas, za které bude vybráno náhradní volno. Za dvě směny tak vlastně vznikne nárok na 1 den volna, čerpání náhradního volna. V tom případě není nárok na přesčasové příplatky.
Třeba: pracuješ v PO - 12 hodin odpracováno a zaplaceno, ÚT - 12 hodin odpracováno a zaplaceno, ST - nic, "volno". A oni mají "vnitřně" ve výkazu zaplaceny 3 dny po 8 zaplacených hodinách, což je v důsledku dtto a nemají problém se zákoníkem práce (12 hodin).
Samozřejmě to může být ze strany zaměstnavatele i nějaký výdrb se zaměstnanci, to zvenku nelze posoudit, to ujistíš na účtárně. Porovnej si počet svých odpracovaných a zaplacených hodin.
Všechny odpracované hodiny máme vždy zaplacené, v tom problém není. Jde mi jenom o to nahrazení ŘD nějakým dnem volna zadarmo.
Příplatky za přesčas se platí, pokud byl odpracován stanovený pracovní font. Tedy 8 hodin každý pracovní den a počítá se to za celý měsíc. Uvedu příklad pro zjednodušení pozor jen na jeden týden. Pokud pracujeme na směny a například odpracujete plánované směny v pondělí, ve středu, pátek a neděli po 12 hodinách, máte celkem 48 hodin. Přesčas je osm hodin. Ty jste odpracoval nad stanovených 40hodin. Ne tedy 4x4 hodiny, protože jste pracoval 45x po dvanácti hodinách. Jiný postup je chybný.
Další příklad. Vezmeme si tento první červenceový týden. V pondělí, čtvrtek a pátek je pracovní den. V úterý a ve středu státní svátky. V případě, že vám na státní svátek připadně směna ve stanoveném měsíčním fondu, neměl by se svátek proplácet a máte normální plat. V případě že máte volno tak svátek ano. V případě, že ve svátek pracujete směnu navíc, přesčas, máte příplatky za svátek a přesčas. Ti kteří pracují denně 8 hodin mají za svátek také příplatek, pokud mají hodinovou mzdu. U stanoveného měsíčního platu se svátek sice vykáže, ale plat je stále stejný.
Pokud máte první červencový týden dovolenou, vykáže se pondělí, čtvrtek a pátek dovolená. O svátcích se dovolená nevybírá. Ani to nelze. Tyto dva dny je prostě volno. Nesprávně neplacené. je totiž svátek.
Jiné případy volny mi nejsou jasné a jak už několik pisatelů podotklo, spojte se ze mzdovou účtárnou. Jsou povinni vám to vysvětlit.
Klasické neplacené volno vám nemůže, bez vašeho souhlasu zaměstnavatel udělit, s výjimkou výše uvedeného případu, nedostatku práce, překážkách v práci. V některých případech se musí za dobu neplaceného volny doplácet zdravotní pojistné, to v případě, že neplaceným volnem neodpracujete měsíční pracovní font.
Snad nejste účetní i ve skutečnosti.
Ano. Zaměstnavatel může měnit rozvržení směn, ale musí to dát vědět alespoň dva týdny předem. A musí při tom samozřejmě dodržet i to, aby zaměstnancům nějaké směny z dlouhodobějšího hlediska "neukradl".
Tak já kdybych byl zaměstnavatelem ve směnném provozu, tak směny taky naplánuju tak, aby na svátek nevyšla nikomu.
Dřív to zřejmě dělal někdo, kdo si chtěl ulehčit práci a "vzor" rozvržení směn za prvních 14 dní roku rozkopíroval stylem ctrl+c, ctrl+v a měl hotový rozpis.
Po změně vedení dotyčnému domluvili nebo ho vyrazili, aby začal směny plánovat s ohledem na náklady...
Rozplánovat v nepřetržitém provozu směny tak, aby na svátek na nikoho nevyšla je docela obtížné.
Jak píše kolega nade mnou, rušit nepřetržitý provoz kvůli svátku je problém (technologie výroby je taková, že jakékoliv zastavení a nové rozjíždění se nevyplatí víc, než kdyby měli platit svátek).
Nejde ale jenom o svátky, to "neplacené volno" tam máme i ve všední dny, kdy dříve se dávala normální ŘD. A máte pravdu, tato změna přišla s novým vedením, ale jak tady někdo psal, že o změně musí dát zaměstnavatel vědět, tak nedal. Dali nám rozpis a v tichosti to nechali plynout, než jsme to začali řešit. Ale jak tak čtu, stejně nevyřešíme nic.
Pokud vám dali rozpis, tak vám přece dali vědět.
Neplacené volno se poskytuje na žádost zaměstnance po vyčerpání dovolené, třeba je to celé trochu jinak. Rozpis směn jste dostali už loni.
Kde to jde, tak tam to dělají, ale stejně musí platit svátek. Nelze ojebávat lidi, že když jsou doma ve svátek a podle rozpisu by měli být v hokně, takže nic nedostanou.
A jsou provozy, kde ta odstávka a následné najetí jsou hodně drahá záležitost.
Představ si, že bys třeba odstavil na jeden dva dny rafinerku v Kralupech či Litvínově, nebo Temelín.
Najetí a ustálení do normálního chodu po najetí je docela hoňka.
Svátek musí platit jenom když na něj vyjde směna. Pokud na něj nevyjde směna, tak se neproplácí ani kdyby byl ve všední den.
Nic jiného netvrdím. Konec konců jsem v nonstop provozu s nemožností levného a rychlého odstavení a najetí dost dlouho dělal.
Určitě netvrdíš?
Kde to jde a udělají to, tak za svátek platit nemusí.
To jsem se zase zamotal.
Tohle píše araneus 84
Dost lidí v mém okolí dělá u firmy, kde lisují cosi pro auta, jedou ve 12 hodinových směnách ranní, noční.
Vypnou stroj a ve svátek jsou doma za peníze, jak praví zákoník práce.
Kdyby byli v práci, dělali by za 100% příplatek.
Takže to je firma, kde to jde odstavit a dělá to, anžto se jí to vyplatí.
Ale neplánují pracovní cyklus tak, aby všem zaměstnancům vyšlo volno na svátek, aby jim nemuseli platit, protože to zkrátka nejde.
Takže: nevím zda jsem to vysvětlil srozumitelně.
A i kdyby ne, končím vykecal jsem se už dost a konec konců otázka byla o neplaceném volnu svévolně nacpaném do dovolené.
Já taky, dokonce jsem přes čtvrt století zaměstnancům dělal výplaty.
Ano, volno a proplacení svátku tam, kde to je možné je běžná praxe a většina to i uvítá.