Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Uzavření pobočky

Dobrý den,

chtěl bych požádat o potvrzení, že jsem pochopil výklad zákona správně.

Situace:

Moje žena je těhotná a aktuálně v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel mezitím zrušil pobočku, kde pracovala.
Smlouvu má na dobu neurčitou a vázanou na město, kde pobočka byla uzavřena. Je ještě jedna pobočka, ale ta je v jiném městě vzdálená 50km. Teď je tomu 1,5 roku co nastoupila do tohoto zaměstnání. Její zdravotní stav se zlepšil a tak je pravděpodobné, že bude uschopněna.

Otázky:

1. Chápu správně, že pokud není možnost ji převést na jinou pobočku v daném městě, tak by měla dostat výpověď podle paragrafu 52 a běží 2měsíční výpovědní lhůta?

2. Pokud bod 1. jsem pochopil správně, tak během té doby nedochází nikam (není kam) a dostává průměrnou mzdu od zaměstnavatele po dobu těch dvou měsíců.

3. Může odmítnout vysílání na služební cesty z důvodů těhotenství ( myšleno na druhou pobočku v jiném městě).

4. Nemůže být převedena na druhou pobočku v jiném městě.

5. Náleží ji dva odstupné platy.

6. Nemůže ji nařídit dělat např. správu eshopu (který ani neexistuje), obcházet domy se zbožím, práce z domova (nevím co by měla dělat - dávat věci na bazary? Správa face stránek? ) když je v pracovním poměru zaměstnaná na postu prodavačky? Vím, že mi říkala, že u nich neexistuje žádná vnitřní směrnice s přesným popisem práce?

Děkuji vám všem předem za potvrzení, vyvrácení a připomínky.

Lukáš

1. Myslím ze to je ¶50.
2. Nedochází nikam, pokud nemá rizikové těhotenství, nebo nějakou pracovní neschopnost tak bud ji bude zaměstnavatel nutit vybírat dovolenou a nebo holt se ji bude snažit sehnat něco v te druhé pobočce.

Samozřejmě to bude chtít nějakou změnou smlouvy.

A buď bude ferovy zohledni situaci, nebo e bude chtít dohodnout ale spis bude chtit aby podala výpověď sama bez nároků na odstupné. Oni ji určité pro nadbytečnost nevyhodi, už jen kvůli tomu ze by museli dat odstupné.

Takže pokud mu nic nepodepíše, tak se dá předpokládat, že na výběr nemá. Nezbude mu tedy než výpověď pro nadbytečnost dát. Jak sem uváděl v příkladu, tak smlouva je vázaná na Brno a ta druhá pobočka je třeba v Olomouci. Tím chápu, že druhá pobočka = pracovní cesta, kterou jako těhotná může odmítnout a on ji do toho nesmí nutit?

Tak znova, jestli nemá rizikové těhotenství, nebo prostě od doktora nějaký dobrozdání že ta dálku nemůže jezdit, nemá na výběr ona. Zaměstnavatel ji nabídne jinou práci jinde a tu buď bude dělat do doby než nastoupí na mateřskou, nebo bude počítat s tim že tu výpověď podá ona.

Jestli odmítne dojíždět tak se má možnost se zaměstnavatelem dohodnout a odejít anebo ji zaměstnavatel může propustit ale bez náhrady, neznám zaměstnavatele je i možný že ji pro tu nadbytečnost propustí, ale realita bude spíš jinde, on jí práci jinou dal, chce aby ji dělala, potřebuje jí tam.

To proplácení služební cesty s tim si taky nejsem jistý, to bych tápal. Tam je snad vzdálenost 50km.

Možností je v tomhle víc než dost, tady jak už se psalo radši prostudovat pracovní smlouvu.

Asi bych opravdu kouknul do té pracovní smlouvy a kdyby tam nebylo nic o pracovních cestách nebo to zaměstnavatel nenabídne tak bych si spočítal pro a proti, náklady a šel bych marodit. Už jsem slyšel kolikrát názor, vetšinou právě od zaměstnavatelů že "těhotenství není nemoc" a podle toho se tak chovají, jste pro ně jen číslo.

https://www.mesec.cz/zakony/zakonik-prace-zakon/f3054955/#p240

Chápu, že může odmítnout.

Ve smlouvě stojí:

Zaměstnanec souhlasí s tím, že v případě potřeby na straně zaměstnavatele bude vyslán na pracovní cestu.

Ženě se při delší cestě nedělá dobře a lékař jí je nedoporučuje, tak myslím, že by nebyl problém mít v tomto případě požehnání od lékaře.

A hlavně nemůže ji vysílat na služební cesty další dva měsíce v kuse jako náhradu pracoviště, které jí zrušil. To je prokazatelné jako účelové. Nebo se pletu?

Tak babo raď, jak by to bylo s nárokem na výpověď pro nadbytečnost a následně odstupné?

Ona není nadbytečná. Právě že souhlasila s těmi služebními cestami a ty ji může nařídit(pak jsou tam diety, cesťák,...žádná sláva ale jsou) Když to blbě řeknu, je práce schopná, zaměstnavatel ji pravděpodobně nepropustí s nárokem na odstupné. Mohl by přistoupit na dohodu a z tohohle to asi tak dopadne. Jak již psáno možností je víc a měla by je aspoň projednat s nějakým vedoucím a vy by jste pak oba věděli co dál. Ale už kvůli případnému stresu a i třeba těm více nákladům, bych zvažoval "nějak to zpytlíkovat" s doktorem a přečkat to do mateřské.

§ 240

(1) Těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do věku 8 let smějí být vysíláni na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem; přeložit je může zaměstnavatel jen na jejich žádost.

Tak tady to je jasně řečený. Pak jsou tam v tom Vašem odkazu i další odstavce, který by tu možnost odstupného dávaly. Ale taky tam jsou odstavce, který dávají zaměstnavateli možnost jí přidělit vhodnou práci . Což ale nejde, jestliže tam už pobočka není a je kdesi daleko. Zašel bych se na tohle zeptat na pracák kde mají právníka.

To odstupné jí pro nadbytečnost nedají,budou chtít dohodu o rozvázání poměru nebo paní "nabídnou", budou nutit lehčí práci.

Pak jsem tady našel ještě tohle, mohlo by pomoct. Tam je ale otázka jestli ta firma zanikla nebo ne:

c1-59367540-narok-na-odstupne-a-proplaceni-nevycerpane-dovolene-pri-zaniku-zamestnavatele

Na odstupné vzniká nárok nejen při výpovědi (dané zaměstnavatelem), ale i při dohodě. U dohody je proto vhodné uvést konkrétní důvod ukončení pracovního poměru - pokud půjde o některý z výše zmíněných, automaticky náleží odstupné. Zaměstnanec má přitom právo na uvedení skutečného důvodu v dohodě, pokud to požaduje.

Při výpovědi podané zaměstnavatelem z jiných zákonných důvodů nebo při dohodě z jiných důvodů (nebo bez uvedení důvodu) však nárok na odstupné přímo ze zákona nevzniká. Zaměstnanec na něj nemá nárok ani tehdy, když sám podává výpověď.

Nárok na odstupné přímo ze zákona má ten zaměstnanec, který dostal výpověď nebo končí pracovní poměr dohodou z takzvaných organizačních důvodů, tedy:
- ruší se zaměstnavatel nebo jeho část,
- přemísťuje se zaměstnavatel nebo jeho část,
- stane se nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.

Takže pokud podá manželka výpověď sama není nárok na odstupné.
Měla by se zaměstnavatelem dohodnout "a uvést důvod" jinak taky odstupné není.

Výpověď musí mít správné podaní, jinak může být neplatná. Našel bych správný vzor a výpověď podal, pokud by měla být podle zaměstnavatele neplatná z nějakého důvodu, sepsal bych ji za pomocí právníka a pokusil se se zaměstnavatelem určitě dohodnout.

No tak jít prostě marodit a vydržet do nástupu na mateřskou, nějak to "zpytlíkovat" s doktorem.Asi nejlepší řešení.

Buď zaměstnavatel usoudí že by ji musel po skončení mateřské stejně vzít zpět a bude se chtít dohodnout...Ale tam bacha na to jak jsem psal, trvejte na uvedení důvodu ve výpovědi, jinak ztrácí nárok na odstupné. Atˇuž tu výpověď podá manželka nebo zaměstnavatel. a na její správnou formu, kterou bych nechal sepsat nějakým právníkem, i třeba za poplatek.

Nemůžou ji nutit jí přijmout, to je fakt. Ještě je možnost že jí nechá "doma" na 60%, nebo ji sežene takovou "lehčí" robotu že sama ráda podá výpověď. Nevim nikde jsem se nedočetl co doteď dělala za práci, tak dám příklad že byla třeba pokladní a může jí dát třeba doplňovat regály. Je v tom mraky kliček a stejně když bude chtít tak bude po jeho, dřív nebo později, když čtu o bossingu a nějaký formě šikany vůbec.

Jedná se o soukromníka, takže žádný řetězec. Post prodavačka. To místo, kde pracovala a kam se váže pracovní smlouva je uzavřena. Objekt jejímu zaměstnavateli nepatří. Berme to tak, jakoby byl srovnán se zemí. Jak sem uváděl v příkladu tak se smlouva a budova váže k Brnu a další pobočka je až v Olomouci. Tak nevím jakou lehčí práci by jí mohl nabídnout, když ji nemá kde vykonávat.

Dohodnout se s nima, uvést důvody uzavření pobočky, přítelkyně je těhotná, zde už ty paragrafy by mohli podpořit nějakou tu dohodu s odstupným. Navíc by bylo dobré podložit to nějakým papírem od doktora. Nedávno mi někdo že bych měl myslet hlavně na sebe a v tomhle to platí trojnásob. Nechat se šikanovat a být ve stresu si teď dobré není a nebude.

Lehčí práci ji už stejně asi nemůže nabídnout. Leda opravdu z nějakého důvodu "nechat jí doma na 60%"

Pokud by to bylo jako pracovní cesta a ne dojíždění do zaměstnání, je to podle mě ta lepší varianta. Odmyslím-li si tu administrativu kolem (pracovní cestu absolvuju obvykle jednou za rok a vyplňování cesťáku a dalších náležitostí mám vždy až po krk), zaměstnavatel nahradí jízdné (dokonce je možné požádat o zálohu) včetně místní dopravy (tramvaj, šalina, autobus, trolejbus); nocležné, a stravné asi v tomto případě nebude (i když nějaký zbytek stravného je i když je zajištěná strava na místě výkonu). Při běžném dojíždění do práce pochopitelně nic z toho neplatí.
50 km neni zas tolik, teda záleží na spojení (například jezdit 50 km do Prahy neni žádný problém). Spíš si nedovedu představit, že by takovým způsobem fungovalo zaměstnání prodavačky, tedy, že by ji zaměstnavatel každý den vysílal na pracovní cestu 50 km daleko. Dyť to se musí prodražit nejen na jízdném, ale i na té administrativě okolo. Otázkou, kterou jsem nikdy neřešil, je, jestli se čas strávený na cestě (myslím při pracovní cestě) počítá do pracovní doby (chápal bych třeba, že přespání v lůžkovém voze při cestě třeba na slovensko by se nepočítalo).

Jo to už jsme tady taky řešili oni jí stejně nemůžou vysílat na pracovní cesty, můžou jí dát lehčí práci ale už se nepíše kde. A ty pracovní cesty mají zase nějaký parametry. Asi bych fakt věc na rovinu požádal obvodního lékaře o pracovní neschopnost, nějak se s ním domluvit, je to asi jediná páka v týhle situaci jak zaměstnavatele uklidnit.

nebyla by to pracovní cesta kdyby např. v Polabinách zavřeli Albert a chtěli aby šla prodávat na Trnovou. Ale jestli to je mimo město a navíc je v jiném stavu vůbec bych pracovní cesty neřešil. z jeho příspěvku je jasný že tam je nějaký nátlak, buzerace nebo tvrdohlavost, která brání rozhřešení.