Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nárok na odstupné při změně zaměstnavatele a změně smlouvy ze strany nového zaměstnavatele

Chtěl bych se zeptat, jak je to s odstupným, když nás přebírá nový zaměstnavatel, ale bude nám měnit smlouvy. Do teď jsme měli smlouvy na neurčito pod našim stávajícím zaměstnavatelem, ale nový zaměstnavatel nás přebírá a nabízí nám smlouvu pouze na dobu určitou - do 31.12.2016.Když to nepodepíšeme, tak máme nárok na odstupné od nynějšího zaměstnavatele, ale když podepíšeme, tak máme taktéž nárok na odstupné když se změní pracovní smlouva z doby neurčito na určito? Děkuji

Asi jsem úplně nepochopil druhou variantu jakou máte na mysli... Nový zaměstnavatel nabízí nové podmínky, pokud se vám nelíbí a nepodepíšete novou smlouvu, máte nárok na odstupné od původního zaměstnavatele. Pokud nabízenou smlouvu podepíšete, nabude platnosti a pak máte nárok na odstupné na základě nové smlouvy (předpokládám, že v případě, že by nový zaměstnavatel potřeboval vás propustit před uplynutím doby určité). Pokud to myslíte tak, že máte nárok na odstupné apriori jen z toho titulu, že se vám změní smlouva z doby neurčité na určitou a toto má být něco jako "bolestné", tak na to nárok samozřejmě nemáte...

někde z netu: Přejímající zaměstnavatel musí přebrat práva a povinnosti původního zaměstnavatele. Není nutné sepisovat nové pracovní smlouvy. ( Ale oni nám nabízejí novou smlouvu tímpádem nás nepřebírají, ze stávajícími podmínkami jako u té původní - v závorce moje myšlenka :) ) Pracovní i mzdové podmínky musí zůstat zachovány, není kupříklad možné zaměstnance bezdůvodně přeřadit na jinou práci, jednostranně mu snížít mzdu, nebo dokonce změnit pracovní poměr na dobu určitou.

Ano, to platí v případě že nemáte možnost pracovní poměr skončit s odstupným, což máte... Prakticky to berte tak, že vás nepřebírají ve smyslu, jaký jste zde popsal.
Původní firma končí (nebo fůzuje, to je jedno) a nový majitel vám nabízí možnost nové smlouvy. Možnost, ne povinnost podepsat. Takže pokud s tím nesouhlasíte, můžete vzít odstupné, jako by firma skončila.

EDIT: Ještě samozřejmě záleží, jak je to postaveno, zda se jedná opravdu o převzetí všech závazků, nebo nikoli... Já to pochopil tak, že váš původní zaměstnavatel končí a nabídl firmu k prodeji. Pak nový zaměstnavatel samozřejmě může nastavit nové podmínky a je na zaměstnanci zda přijme, nebo odejde s odstupným.

Vždyť to sám píše

Když to nepodepíšeme, tak máme nárok na odstupné od nynějšího zaměstnavatele

Takže předpokládám, že "bývalý" (pořád ještě současný, dokud nepodepíše smlouvu s novým) zaměstnavatel je svolný vyplatit odstupné odejduvším zaměstnanacům, kteří nehodlají přistoupit na podmínky zaměstnavatele nového...

Pracovní smlouva je vždy dobrovolným oboustranným právním krokem, pracovní smlouvu lze uzavřít nebo měnit pouze v případě, že s návrhem souhlasí obě strany. (Zaměstnavatel nemůže zaměstnancům jednostranně změnit pracovní smlouvu.)

———

Jde-li o přechod práv a povinností (ZP, § 338 a následující), přejímá nový majitel firmu se všemi zaměstnanci včetně stávajících pracovních smluv. Nový majitel může nabídnout novou pracovní smlouvu, ale zaměstnanci nejsou povinni ji přijmout. V takovém případě dále platí stávající (původní) pracovní smlouvy.

Pokud zaměstnanci přistoupí na návrh nového majitele a uzavřou s ním nové pracovní smlouvy, skončí jejich pracovní poměr uplynutím sjednané doby. Nepůjde o výpověď a nevznikne nárok na odstupné.

Pouze v případě, že by nový zaměstnavatel dal výpověď před uplynutím sjednané doby, by vznikl nárok na odstupné ve výši jednonásobku (v prvním roce trvání smlouvy) až dvojnásobku (po skončení prvního roku) průměrného výdělku.

No a zda li můžu pokračovat v tomto vlákně tak bych měl ještě jeden poslední dotaz... Do konce tohoto měsíce nám musí dát náš šéf z firmy ABC výpovědi (firma kde nyní pracujeme, ale od 1.července bude pokračovat firma XYZ) , teda aspoň těm, kteří se rozhodli nepokračovat dál pod firmou XYZ...Co se tu proslýchá, tak nynější šéf nám chce dát do výpovědí nějaký odstaveček, kde bude napsané něco ve stylu, že nemůže daný pracovník po vyplacení odstupném jít pracovat pod firmu XYZ. Toto si myslím, že nemůže. Nemůže za mě nikdo rozhodnout kde budu pracovat a kde se nesmím přijít zeptat na práci. Jde mi o to, co kdybych dostal odstupné od firmy ABC a v červenci, bych se šel zeptat do firmy XYZ zda li mě zaměstnají. Protože, když bych chtěl pokračovat pod firmou XYZ, tak se vlastně připravím o odstupné. Díky

zaměstnavatel si může do výpovědi napsat co chce. Vy na to můžete zvysoka hodit bobek.
Pokud byste po propuštění nesměl pracovat ve firmě xyz, muselo by to být uvedeno přímo ve vaší pracovní smlouvě ve formě konkurenční doložky a při propuštění byste kromě samotného odstupného musel dostat odškodnění řádově odpovídají minimálně ušlému zisku za dobu, po kterou byste v daném oboru/firmě nesměl pracovat.

Shrnuto: nechte si dát výpověd, vezměte odstupné a druhý den klidně běžte bez obav na pohovor do firmy xyz.

To podle mne vypadá na ten přechod práv a povinností.
Pokud byste dostal výpověď s odstupným a nastoupil
zpět do původního zaměstnání, musel byste odstupné
(nebo poměrnou část) vrátit.

Ledaže byste počkal a znovu nastoupil až po uplynutí doby,
za niž obdržíte odstupné.

———
Docela by mne zajímalo, jaký výpovědní důvod by chtěl
zaměstnavatel použít. V případě přechodu práv nejde
o zánik firmy (ta bude s novým majitelem pokračovat).
Změna majitele není výpovědním důvodem a podle mne
nejde ani o organizační důvody …

Jde o to, ze nový zamestnavatel nás prevzít nechce.Chce prevzit pouze nektere klicove lidi - vedouci smeny atd. Vypoved bude nejspis z organizacnich duvodu ci co...Jeste se jednou zkusim vyjadrit situaci...
Firma Contitnental dela co tri rokyx vyberove rizeni na firmu, ktera jim bude poskytovat sluzby v logistice a skladovani...Do ted to mela firma ABC - ve ktere momentalne jsem zamestnan...Continental se rozhodl, ze to da jine firme a to prave te XYZ...Takze firma ABC bude existovat dal, ale bude delat uplne neco jineho nekde uplne jinde...Firma XYZ nastoupi do teto haly kde jsme...Ted otazka jak to teda bude s vypovedma

A JEŠTĚ JEDNA VĚC..KDYŽ NÁM NÁŠ AKTUÁLNÍ ZAMĚSTNAVATEL NESTIHNE DO KONCE TOHODLE MĚSICE DÁT PÍSEMNOU FORMOU VÝPOVĚĎ A STANE SE TAK TŘEBA NAPŘ.2 KVĚTNA,TAK VÝPOVĚDNÍ DOBA ZAČÍNÁ AŽ NÁSLEDUJÍCÍM MĚSÍCEM,ČI-LI 1.ČERVNA NE? TO BY JEŠTĚ MUSEL STAVAJÍCÍ ZAMĚSTNAVATEL PLATIT I ČERVENEC,IKDYŽ NEBUDE U NÁS V ČINNOSTI??? DĚKUJI

Jinak omlouvám se..nový zaměstnavatel nechce ty klíčové lidi převzít,to by musel převzít i smluvní závazky původního zaměstnavatele... nabízí nám nové pracovní smlouvy..pro nás to znamená z doby neurčito na určito,jiné platové podmínky a pod.. to by znamenalo,že původní zaměstnavatel vyplatí odstupné,nový zaměstnavatel pouze nabídne i když ve stejné hale novovou pracovní smlouvu a začnu dělat pod jakoby jinde a jinou firmou Ne???

A ještě jedna věc..Když nám náš aktuální zaměstnavatel nestihne do konce tohodle měsíce dát písemnou formou výpověď a stane se tak až např.2 května,tak výpovědní lhůta začína až následujícím měsícem,či-li 1.června ne?? to by ještě musel stávajicí zaměstnavatel platit i červenec,nebo zahrnout červenec do odstupného,i když od toho července už nebude v činnosti?? děkuji za odpovědi :)