Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nepřímé nucení do práce přesčas?

Dobrý den,

zaměstnavatel TH pracovníkům poskytuje tzv. volnou pracovní dobu.
Na druhou stranu ale:
- nenabízí konto pracovní doby (např. dle § 86 zákoníku práce)
- na TH pracovníky nově uplatnil ve svých předpisech odstavec 3 z § 114 zákoníku práce, čímž TH pracovníkům legálně odebírá právo na proplácení přesčasů (zachoval pouze odměny za výjimečné pracovní výkony).

Reálně systém funguje tak, že musím mít vždy stejně nebo více hodin v docházce, než je měsíční dotace (tedy 0 nebo více přesčasů).
Naopak, když hodiny chybí, jsou strženy z dovolené.

Samozřejmě, že tedy mám pro klid na duši většinou několik plusových hodin, které se ale nepřevádí do dalšího měsíce.
Pokud zaměstnavatel společně s volnou pracovní dobou neposkytne i konto pracovní doby, tak z praktického a tedy i morálního hlediska jde o nepřímé přikazování neproplácených přesčasů TH pracovníkům.
Neboť:
- považuji za nepraktické hlídat ke konci každého měsíce přesčasy
- pružná pracovní doba je pružnou pouze cca v první půli měsíce, pak už musím uzpůsobovat docházku, aby mi to ke konci měsíce vyšlo.
- zaměstnavatel zaohrouhluje příhody a odchody na 15mitutové intervaly (samozřejmě příchody nahoru a odchody dolu), tedy už tímto mu v úhrnu daruji značné množství hodin zdaleka přesahující kompenzaci příchodu a odchodu z pracoviště.

Jak je to z právního pohledu?

Podstatou tohoto dotazu je, že hledám právní argument pro návrh na systémovou změnu obsahující zavedení konta přesčasů jako benefit pro všechny TH zaměstnance. O rady typu "Buď se přizpůsob nebo odejdi", nemám zájem a beru je jako off-topic.

El. docházkový systém firma samozřejmě má. + jsem si v Excelu naprogramoval formulář, který mi to počítá stejně jako systém.

V pracovní sféře je naprosto běžné, že vznikají situace, kdy není efektivní ke konci měsíce prostě opustit pracoviště v polovině pracovní doby nebo naopak zbytečně zahřívat židli, když mi hodiny chybí.

Příklad: Často se většině z nás děje v práci to, že se vyskytnou nenadálé okolnosti či komplikace a potřebujeme dodělat nějakou práci z různých důvodů ještě daný den:
- např. ve výrobní sféře na další den je na strojích naplánována jiná zakázka, pro kterou je nutné stroje přenastavit
- v TH sféře např. je naplánována nějaké schůzka či porada. V projektu se však vyskytly komplikace, a je nutná práce přesčas, aby byly k dispozici podklady pro schůzku (např. zákazník očekává prezentaci konečného stavu).

Pokud ve firmě neposkytující konto přesčasů tyto situace zaměstnanci nastanou na konci měsíce, zaměstnanec má pouze dvě možnosti:
a) udělá přesčasy, aby se vše stihlo, bez možnosti si tyto vzniklé přesčasy převést do dalšího měsíce a vybrat si je
b) přeplánovat, oddálit dead-liny, znejistit zákazníka o spolehlivosti, kde přeplánování samo o sobě mnohdy vyžaduje značné vícepráce nebo jiné komplikace navazujících činností, což si může i ve výsledku vyžádat větší hodinovou dotaci, než přesčasy v případě a).

na zadost doplnen puvodni dotaz (JaFi)

To ale není nucení do přesčasů.
Ty máš pružnou pracovní dobu - předpokládám, že nějaký kořen tam musíš být a zbytek je na tobě.
Na druhou stranu máš zaplaceno za x hodin měsíčně, takže bys těch x hodin měl odpracovat.
Na tobě je, jestli odpracuješ přesně nebo jestli tam budeš nějakou hodinu navíc.

Příklad:
kořen je od 9:00-13:00, zbytek je na tobě. Jestli přijdeš v 5:00 a odejdeš v 16:00 a druhý den tam budeš jen od 9:00 do 13:00
Pokud bys chodil každý den 9-13, budeš mít odpracovanou jen polovinu a zaplaceno bys chtěl za vše?

pružná pracovní doba je pružnou pouze cca v první půli měsíce, pak už musím uzpůsobovat docházku, aby mi to ke konci měsíce vyšlo.

To je přece hloupost. Měl bys mít přístup do docházky, abys viděl konto každý den. Samozřejmě, když budeš půl měsíce chodit do práce na 4 hodiny, tak druhého půl měsíce pak budeš dělat dvanáctky, ale to je jen na tobě. V reálu to vypadá tak, že buď ti ke konci měsíce nějaké 2 hodiny chybí nebo přebývají, tak to v posledních dnech srovnáš.

Pracovní smlouvu včetně všech těchto informací jsi podepisoval. Máš měsíční mzdu s nějakým fondem pracovní doby. Pokud jej neodpracuješ, dostaneš o to méně.

Prosím o doplnění původního dotazu následovně, aby se nekupily pro mne irelevantní reakce jako tato.

Podstatou tohoto dotazu je, že hledám právní argument pro návrh na systémovou změnu obsahující zavedení konta přesčasů jako benefit pro všechny TH zaměstnance. O rady typu "Buď se přizpůsob nebo odejdi", nemám zájem a beru je jako off-topic.

Chceš žádat systémovou změnu, to znamená, že musíš začít tím, proč u všech (nebo aspoň většiny) TH pracovníků vznikají přesčasy, které pak nejsou proplaceny.
Pokud tato situace nastává např. z duvodu, že práce je mnohem víc, než se dá stihnout v běžné pracovní době a tato situace je trvalá (trvá celý rok), pak možná máš nějakou šanci.

Já se ptal na úplně něco jiného. Pokud čtu původní příspěvek, tak ti jde jen o pohodlnost.
Nejde o soustavné přesčasy, které by byly vynuceny pracovní činností - nemožností zvládnout pracovní náplň v pracovní době. Pak ale z mého pohledu nejde o systémový problém.

V podstatě ti jde jen o to, že když tam náhodou zůstaneš v průběhu měsíce déle a nekoukneš se na konci měsíce, zda tam nemáš přesčas, tak ho nedostaneš proplacený.

P.S. Příspěvek jsem doplnil.

A já jsem neodpověděl, protože to není předmětem mého dotazu, jestli má motivace je pohodlnost.
Váš pohled je pohled člověka, který zřejmě vykonává práci, kterou lze velice pohodlně kdykoliv přerušit a tak si přesčasy kdykoliv zredukovat, jenže tak to u mnoha náročnějších zaměstnání nebo zaměstnanců s vyšší mírou zodpovědnosti či smyslem pro efektivitu nebývá.

Mně jde o férovost, efektivitu a pružnost vytváření a čerpání přesčasů. Tedy o dostání významu slova "pružná pracovní doba", která se stává za takových podmínek uvedených v úvodním příspěvku nebo níže v příkladu nepružnou obzvláště v konci měsíce.
Proto jsem Vám poslal tu SZ, kde je nejen ten tučný text, ale i příklad vzniklé situace, který to snad vysvětlí. Prosím tedy o doplnění celého textu ze SZ.

Podstatou tohoto dotazu je, že hledám právní argument pro návrh na systémovou změnu obsahující zavedení konta přesčasů jako benefit pro všechny TH zaměstnance. O rady typu "Buď se přizpůsob nebo odejdi", nemám zájem a beru je jako off-topic.

El. docházkový systém firma samozřejmě má. + jsem si v Excelu naprogramoval formulář, který mi to počítá stejně jako systém.

V pracovní sféře je naprosto běžné, že vznikají situace, kdy není efektivní ke konci měsíce prostě opustit pracoviště v polovině pracovní doby nebo naopak zbytečně zahřívat židli, když mi hodiny chybí.

Příklad: Často se většině z nás děje v práci to, že se vyskytnou nenadálé okolnosti či komplikace a potřebujeme dodělat nějakou práci z různých důvodů ještě daný den:
- např. ve výrobní sféře na další den je na strojích naplánována jiná zakázka, pro kterou je nutné stroje přenastavit
- v TH sféře např. je naplánována nějaké schůzka či porada. V projektu se však vyskytly komplikace, a je nutná práce přesčas, aby byly k dispozici podklady pro schůzku (např. zákazník očekává prezentaci konečného stavu).

Pokud ve firmě neposkytující konto přesčasů tyto situace zaměstnanci nastanou na konci měsíce, zaměstnanec má pouze dvě možnosti:
a) udělá přesčasy, aby se vše stihlo, bez možnosti si tyto vzniklé přesčasy převést do dalšího měsíce a vybrat si je
b) přeplánovat, oddálit dead-liny, znejistit zákazníka o spolehlivosti, kde přeplánování samo o sobě mnohdy vyžaduje značné vícepráce nebo jiné komplikace navazujících činností, což si může i ve výsledku vyžádat větší hodinovou dotaci, než přesčasy v případě a).

Mám práci, kterou často nemůžu přerušit, případně můžu dělat až po konci pracovní doby mimo dobu kdy zaměstnanci pracují. Mám stejný model jako u vás - měsíční saldo, které propadá.
Jestli věnuju zaměstnavateli nějakou hodinu, když si ji nemůžu vybrat mě netrápí, protože vím, že když potřebuju něco já, tak zase zaměstnavatel vyjde vstříc mě.
Když se podívám, jak na tom jsem se saldem, tak (pokud je to možné) jdu dřív, abych to na konci měl srovnané.

A pokud dělám na nějakém projektu, který vyžaduje práci přesčas (a to většinou i doma, kde píchačky nemám), tak o tom nadřízený ví a projeví se to v osobním ohodnocení.

Spíš bych jako průchozí u vás viděl stav, kdy se saldo nebude nulovat měsíčně, ale čtvrtletně nebo pololetně.
Jakmile totiž začnete šťourat do toho, že jsou přesčasy, začne se vedení ptát, proč a z jakého důvodu ty přesčasy vznikají a jak je využitá stávající pracovní doba. Což v tom nejlepším případě povede k nějaké evidenci odůvodnění přesčasů pracovníků, což bude opruz pro všechny THP. A ti to dají autorovi náležitě sežrat.

Mám stejný model jako u vás...

... pokud máte možnost se dohodnout, pak váš model je úplně jiný! Mě je v případě nedostatku hodin stržena dovolená bez jakékoliv dohody, jak jsem už psal na začátku.. I když za předchozí měsíce mám desítky hodin přesčasů, dovolená je mi stržena i v případě manka pár jednotek hodin.

Já v tom systému žádný nucení do přesčasů nevidím. Též mám pružnou pracovní dobu, přesčas taky neproplácí, ale převádí. Přesto není problém si hodiny hlídat a když mám hodin dost, s radostí si je vyberu, takže není problém na konci měsíce končit s nulou, či pár minutama navíc. Takže když nemáte konto, tím vám zaměstnavatel říká, že si nepřeje, abyste si nedělali hodiny navíc a ty si pak vybírali najednou. Jsou totiž takoví pracovníci, co takto nasyslí i 30 hodin a pak si je vyberou místo dovolené, tudíž pracovník pak v práci chybí.

Zaokrouhlení docházky na čtvrthodiny u volné pracovní doby je trochu ošklivé, ale i s tím se dá žít. Já mám v prácái jinou vychytávku - prvních a posledních pět minut docházky se mi nepočítá do pracovní doby. Je to čas na převlečení. V součtu to dělá měsíčně několik hodin. Mám dvě možnosti - akceptovat, nebo jít o dům dál.

Jediné, co můžeš za daných okolností navrhnout, je (už výše uvedené) nulování salda ne po měsíci, ale třeba po čtvrtletí (ale tam právě hrozí riziko, že si nějaký "aktivní" zaměstnanec nasyslí hodiny, aby si je vybral naráz…).
Za přesčas se počítá, pouze pokud tak nařídí (nejlépe písemně, a tuším, že musí i nějakou dobu předem) zaměstnavatel, jinak, jako THP máš smůlu…

Neexistuje právní argument pro přinucení zaměstnavatele, který postupuje dle zákona, aby Vám udělil benefit nad rámec zákona či aby to dělal dle tvého návrhu.

To, zda je či není efektivní se na přesčas ke konci měsíce vykašlat a posunout termíny a že se to tím celé prodlouží a zkomplikuje, může trápit tak max majitele firmy, ale ne tebe jako zaměstnance. Tobě to přece může být ukradené s ohledem na to, že přesčasy se neproplácí.

Krasne receno. Jedina moznost je domluva, neco za neco. Kdyz chces abych tu byl dele, musis mi dat takove podminky, abych na tom netratil. Fer je zamestnavateli situaci vysvetlit. At se sam rozhodne, jestli chce radsi spokojeneho dodavatele i zamestnance, nebo jen jedno z toho. Ovsem jestli ma nekdo strach o misto, tahle varianta neni pro nej.

Ve větších firmách/korporátech je často struktura velmi zkostnatělá, protlačit změnu bývá obtížné. Takže v tom případě je třeba aplikovat systém, že když zaměstnavatel nechce zaplatit nic navíc, tak ani zaměstnanec nedá nic navíc. Mnoho lidí zapomíná, že je to oboustranný vztah - zaměstnavatel dává práci a peníze, ale zaměstnanec zároveň prodává svůj čas a dovednosti. Když zaměstnavatel nechce koupit nic navíc, než co je ve smlouvě, tak prostě neprodám.

Nám ještě před plyšákem povolili pružnou pracovní dobu. Ne každému ale muselo se o ni požádat a bylo na zaměstnavateli jestli s tím bude souhlasit.
To jsme měli ještě papírové píchačky.
Kolega si pohrál a Multiplanem (bylo to v éře CP/M, krátce před rozšířením IBM PC), vytvořil program, kam jsme si zadávali příchody a odchody a dalo se průběžně sledovat, kolik minut nebo hodin chybí nebo přebývá.
Sekretářka už byla naučená, když jsme koncem měsíce předali píchačku a k ní výtisk jak to program zhodnotil, tak to uznávala a neměli jsme problém.

...Jak je to z právního pohledu?...

Co dva právníci to tři právní názory.
:-D:-(:beer:
Spíš byste měli žádat, aby vám ve firmě pořídili nějaký program, kde byste mohli průběžně sledovat jak jste na tom.

Jde o to, jestli k tomu programu má přístup zaměstnanec (samozřejmě jen ke svému kontu odpracované doby) aniž by musel otravovat šéfovu sekretářku. A když na konci měsíce zjistí, že mu dvě hodiny přebývají tak jestli bez dalších procedur může odejít už v půl jedné (plus deset minut nebo kolik jim tam přirážejí na převléknutí).

Však to píšu - docházkový terminál (lidově píchačky) umí to saldo zobrazit. Zatím každý takový terminál, co jsem používal, ukazoval při příchodu i odchodu saldo dotyčného zaměstnance, co zrovna přiložil docházkovou kartu. S přesností na stav za minulý den. Takže ráno přijdu do práce a hned vidím, kolik jsem v plusu/mínusu. Na to nepotřebuji mít přístup do docházkového systému.

S něčím takovým jsem se nesetkal.
V jedné firmě to bylo zařízené tak, že když jsem přicházel, přiložil jsem kartu ke krabičce co jsem ji viděl před sebou a když jsem odcházel tak k jiné co jsem ji viděl před sebou, nešlo to splést. V jiné firmě byla jen jedna krabička s několika tlačítky, jestli je to příchod, odchod, přechod mezi budovami a snad ještě něco. Dokud jsem si na to nezvykl, stávalo se mi, že jsem třeba měl několik příchodů a žádný odchod.
Вот техника большая.

Pokud máš k dispozici informaci, kolik hodin máš ke konci měsíce napracováno (nebo ti chybí), tak nechápu, co tu řešíš. On tě někdo nutí, abys napracované hodiny koncem měsíce nechal firmě a nevybral sis je?

Slyšel jsem, ještě dlouho před plyšákem, že někde se sledovalo, kdo kolik hodin co měl napočítáno nad rámec normální pracovní doby nevybral a "věnoval" podniku a hodnotilo se to jako jak moc miluje podnik, ale sám jsem se s tím nesetkal.

BTW:
Já jsem celý svůj pracovní život pracoval jako THP nepamatuji si, že by mi někdo platil přesčasové hodiny. Ono těžko se vyhodnocuje, jestli THP v přesčasech co chce proplatit skutečně něco dělal pro firmu nebo jen koukal z okna jak venku padá sníh.
Pokud by bylo potřeba občas (zřídka kdy) něco udělat pro firmu nad rámec pracovních povinností (třeba připravit exponát pro nějakou výstavu a spěchalo to), tak by to spíš mělo být řešené jako něco mimořádného s mimořádnou odměnou, pokud by něco vážného bránilo tomu, aby si šmudla ty mimořádné hodiny co na tom strávil vybral jako volno jindy.
:-(:beer: